Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
Dyrektor przedszkola ma prawo żądać od rodzica przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, iż dziecko jest zdrowe, np. gdy ma ono stan podgorączkowy lub nieżyt nosa związany z alergią. Brak takiego zaświadczenia może być podstawą odmowy przyjęcia dziecka do placówki danego dnia.
Z przedszkola w pierwszej kolejności powinny skorzystać te dzieci, których rodzice/opiekunowie nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
W przypadku ograniczenia przez Głównego Inspektora Sanitarnego liczby miejsc w przedszkolu wymagane będą od rodziców pisemne zaświadczenia od pracodawcy o zatrudnieniu obydwojga rodziców.
Pierwszeństwo skorzystania z przedszkola mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Dzieci mogą być przyprowadzane do przedszkola i z niego odbierane przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i z przedszkola opiekunowie z dziećmi przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
Dziecko należy przyprowadzić do przedszkola nie później niż do godz. 8:30.
Przy wejściu do budynku przedszkola zamieszcza się informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku przedszkola umożliwia się skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej przedszkola, zachowując zasady:
1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m (max 10 osób w szatni),
dystansu od pracowników przedszkola min. 1,5 m,
opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
Niedopuszczalne jest, aby opiekunowie dziecka przemieszczali się samodzielnie po budynku przedszkola.
Ogranicza się przebywanie w przedszkolu osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
Zapewnia się w przedszkolu szybką i skuteczną komunikację z opiekunami dziecka z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość (obowiązkowe podanie nauczycielowi aktualnego numeru telefonu i adresu email).
Przedszkole posiada termometr bezdotykowy, który będzie dezynfekowany po użyciu w razie potrzeby w danej grupie. W przypadku korzystania z innych termometrów niż termometr bezdotykowy będzie on dezynfekowany po każdym użyciu.
Pomiaru temperatury ciała dokonuje się na podstawie zgody rodzica/opiekuna w przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów chorobowych.
Jeżeli pracownik przedszkola zaobserwuje u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, dziecko zostanie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomiony zostanie rodzic/opiekun o konieczności pilnego odebrania dziecka z przedszkola (rekomendowany własny środek transportu).
Organizacja pracy przewiduje zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie przedszkola, szczególnie w miejscach wspólnych i ogranicza gromadzenie się dzieci na terenie przedszkola (np. max. 10 osób w szatni, zmianowość korzystania z placu zabaw, różne godziny korzystania z sali gimnastycznej) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia, z wyjątkiem dyżurów porannych i popołudniowych.
Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do przedszkola należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
W sali znajdują się tylko zabawki i sprzęty, które można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, pozostałe zostaną usunięte. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć będą czyszczone lub dezynfekowane.
W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą myte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
Wietrzenie sal i części wspólnych (korytarzy, szatni) będzie odbywało się co najmniej raz na godzinę.
Zaleca się korzystanie przez dzieci z placu zabaw oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie przedszkola.
Dzieci nie powinny zabierać ze sobą do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami.
Personel kuchenny i pracownicy administracji zobowiązani są do ograniczenia kontaktu z dziećmi oraz nauczycielami.
Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego
i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach https://gis.gov.pl/ lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ , a także obowiązujących przepisów prawa.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
Przy wejściu głównym zamieszcza się numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala
i służb medycznych.
Apeluje się, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice dzieci, wchodzące do przedszkola dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
Dzieci będą regularnie myć ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
Prace porządkowe będą codziennie monitorowane, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach.
Dezynfekcję przeprowadza się ściśle wg zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych znajdują się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
Pracownicy obsługi na bieżąco dbają o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
Gastronomia
Przy organizacji żywienia w przedszkolu (kuchnia, zmywalnia, obieralnia warzyw), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, wprowadzono zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników (odległość stanowisk pracy min 1,5 m/zapewnienie środków ochrony osobistej). Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
Dzieci spożywają posiłki w salach zajęć z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników
Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
W przedszkolu wyznaczono i przygotowano (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej pracownicy powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie
z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną).
Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zostaną zdezynfekowane powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.). Pracownik powinien zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie przedszkola postępuje się zgodnie z zaleceniami państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.